Girişim

22 Nisan Cuma Neler Oldu ?

Written by ramazan

Google’dan Yeni Özellik, İlk Dijital Katılım Bankası, Astronotlar Mahsur Kaldı

⏳ Bugün Hava Ne Kadar Kaliteli?: Google için Yeni Özellik

Geçtiğimiz günlerde; çoklu arama , geçmişin son 15 dakikasını silme gibi özellikleri getiren Google, yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Yeni özellikte, şehirlerin hava kalite değerinin gösterilmesi üzerine çalışmalar yürütülüyor. Yeşilden mora bir kalite şeridi ile belirlenecek değer, hava kalitesinin iyi mi yoksa tehlikeli mi olduğunu gösterebilecek. Google, ilk olarak bunu Hindistan’da kullanıma sunsa da özellik, Avusturya ve Brooklyn’e de getirildi. Yakın zamanda şirketin, bu özelliği tüm ülke ve şehirler için kullanıma açması bekleniyor.

⏳ Türkiye için İlk Dijital Katılım Bankası Kuruldu

resized 8c7c3 f37743ebadsc4b1z 3

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), geçen yıllar içerisinde dijital katılım bankası yönetmeliği yayınlamıştı. Yayınlanan kararda, dijital bankacılığın tanımına uygun olarak hiçbir şekilde şube açılmayacağı belirtilmişti. Sadece bir fiziksel büro bulundurması zorunlu olan dijital bankacılık için, Resmi Gazete’de alınan karara göre ilk dijital katılım bankası kuruldu. Hayat Katılım Bankası A.Ş. adı verilen ilk dijital katılım bankası, 1.5 Milyar TL kuruluş sermayesine sahip.Şirketin bulundurduğu ortaklar arasında; Hayat Holding A.Ş., Hayat Kimya Sanayi A.Ş., AS Tüketim Malları Ticaret A.Ş., Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Tic. A.Ş. ve Limaş Uman İşletmeciliği A.Ş. bulunuyor.

⏳ Uzay Turistleri Uzayda Mahsur Kaldı

iss girişim haberleri 4

Geçtiğimiz günlerde, Axiom Space tarafında Ax-1projesiyle uzaya gönderilen turistler Uluslarası Uzay İstasyonun’da mahsur kaldı. NASA ve SpaceX ortaklığıyla 8 Nisan’da gerçekleştirilen görevle uzaya gönderilen sivil astronotlar, hava şartları nedeniyle geri dönüş sağlayamıyor.20 Nisan’da planlanan geri dönüş, NASA’nın açıklamalarına göre 24 Nisan tarihine ertelendi. Açıklamanın devamında ise, ISS içerisindeki kişilere yetecek stok bulunduğu belirtildi

 

Girişim Haberleri Kimdir?

Girişim Haberleri; Kasım 2020’den beri etkin ve aktif faaliyet gösteren, girişimcilik ekosistemine ait her bir parçaya değer vererek ilerleyen bir haber ve içerik sitesidir. Girişim Haberleri’nin en büyük misyonu, iş dünyasına hükmeden girişim ve yatırım aksiyonlarını inovatif bir ele alış ile bu sistemin parçası olan herkese dağıtmaktır. En büyük amacımız ise, ekosistemin en büyük haber kaynağı ve en çeşitli içerik üreticisi olarak, okurlarımıza yalnızca gelişmeleri iletmek değil, onların da bu gelişmelerin bir parçası olduklarını hissettirmektir. Siz de ekosistemdeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bültenimize abone olabilir, bu ekosistemin bir parçası olarak her gün büyümek ve gelişmek istiyorsanız bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek ailemize katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer #Gündem Yazılarımız İçin Tıklayınız.

Dilerseniz Girişim Haberleri Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Girişim Haberleri LinkedIn hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Hüseyin Atılgan

WRITEN BY


Araştırmayı, her konuda bilgiler edinmeyi, her insanın farklı bir bakış açısı olduğu için yeni insanlar tanımayı seven, her boşluk bulduğunda zamanını müziğe ayıran bir üniversite öğrencisiyim. Ailemizin düşünmekten, araştırmaktan ve üretmekten bıkmayanıyım.

About the author

ramazan

Leave a Comment