Business

Her İşletme Sahibinin İşçi Hakları Hakkında Bilmesi Gereken 13 Önemli Şey

Written by ramazan

Çalışanları işe almak, küçük işletmeniz için heyecan verici bir dönüm noktası olsa da, işveren olmak belirli riskleri de beraberinde getirir. Yasalar uyarınca sağlamanız gereken belirli işçi hakları ve korumaları vardır ve bunu yapmamak şirketiniz için korkunç sonuçlar doğurabilir.

Bu nedenle, işinize yönelik hem iç hem de dış riskler için risk yönetimine öncelik vermek çok önemlidir.

 1. Önceden Hazırlanın

Tüm riskleri ortadan kaldırmak imkansız olsa da, küçük işletmeler gelişmiş hazırlıklarla bu risklerin etkilerini azaltabilir. İlk olarak, nerede meydana gelebileceğini belirlemek için işi değerlendirerek riski belirleyin. İkinci olarak, olasılığını ve sonucunu belirleyerek riski değerlendirin. Üçüncüsü, riskle başa çıkmak için uygun maliyetli seçenekler geliştirerek riski yönetin. Son olarak, risk yönetim planını düzenli olarak izleyin ve gözden geçirin.

 1. İlkeleri Erken Oluşturun

Boyut, iyi davranışı teşvik eden bir kültür yaratma sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Yasalara ve işletmeyi rakiplerinden ayıran değerlere uyumu destekleyen politikaların erkenden oluşturulması, şirket büyüklüğünden bağımsız olarak büyük bir hamledir.

 1. Ücret ve Saat Uyumuna Dikkat Edin

Küçük işletme sahipleri için bir risk yönetimi endişesi, ücret ve saat uyumu olacaktır. Küçük işletmeler, saatlik ücrete uyumu sağlamaya ek olarak, maaş yapılarına özel dikkat göstermeli ve kapsamlı iç denetimler yapmalıdır. Bunun nedeni, küçük işletmelerin, eşitliği sağlamak için maaşlı pozisyonlar büyüdükçe tutarlı bir inceleme gerektiren yapılandırılmamış bir maaş modeline sahip olabilmesidir.

 1. Varlıklarınızı Koruyun

Her işletme sahibi, şu anda birçokları için çok sıkıntılı bir zaman olduğunu bilmelidir. Bu, çalışanlarınızın, arkadaşlarınızın, ortaklarınızın ve hatta sevdiklerinizin sizden başka herkese baktığı bir zamandır.

 1. Güvenlik ve Refahın Hesabı

Tüm işletmelerin, çalışanlarına karşı güvenliklerini veya esenliklerini sağlamak için ahlaki veya yasal bir yükümlülük olan bir “bakım görevi” vardır. Güvenlik genellikle çok somut bir risk olabilir, ancak çalışanlar seyahat ederken uzayabilir. Refah kültürel olabilir, ancak bunun için çözümler tıbbi veya diğer sigorta planlarında bulunabilir. Yöneticilerin bunu diğer ticari risklerle birlikte dikkate alması gerekir.

 1. Riskleri Azaltmayı Öğrenin

Riskleri azaltmak, halihazırda yapılmış maliyetli hatalardan kurtulmaktan çok daha kolay ve uygun maliyetlidir. Küçük işletmeler genellikle risk yönetimini ve işçi koruma haklarını gerekli olmayan bir masraf olarak görme veya kontrol altında olduklarını varsayma ve neden bu kadar önemli olduğunu zor yoldan öğrenme eğilimindedir.

 1. Hukuk Uzmanlarına Erişim Sağlayın

“Ignorantia Juris non-excusat”—yasayı bilmemek mazeret oluşturmaz. Neyi bilmediğinizi bilmiyorsunuz ve bilmediğiniz şey, bilmeseniz bile sizi yasal sıcak suya sokabilir! Küçük bir işletme sahibi için bir iş davası sizi işten çıkarabilir. En iyi risk yönetimi stratejisi, kendinizi ve çalışanlarınızın haklarını korumak için bir hukuk uzmanına erişiminizin olmasını sağlamaktır.

 1. Bir İK Ekibine veya Danışmanlarına Yatırım Yapın

Kanunlar çok çeşitlidir. Buna ek olarak, yasalar sürekli değişmektedir. Küçük işletme sahipleri, özellikle ulusal nüfusa sahip olanlar, birçok şapka takarlar. Küçük işletme sahipleri, politikaların yönetim kurulu genelinde uygulanabileceğini varsaymamalıdır. Bu nedenle, küçük işletme sahipleri bir insan kaynakları hizmetine veya danışmanına yatırım yapmalıdır. Bu, kurumsal uyumun sağlanmasına yardımcı olacaktır.

 1. Tüm Kuralların Farkında Olun

Yargı yetkisi, işverenlerin iş başvurusunda bulunanlardan maaş geçmişi bilgilerini talep etmesini yasaklayan yasa ve yönetmelikleri benimsemiştir. Küçük işletme sahipleri, özellikle başka yerlerde uzaktan işçi çalıştırıyorlarsa, kuralların kesinlikle farkında olmalıdır. Sahipler, yetenek için rekabet etmek için masum bir şekilde maaş geçmişi soruları sorabilirken, para cezası ve ceza alma potansiyelini riske atıyorlar.

 1. İşçi Haklarına Saygı, Süre

En temel düzeyde, işçi haklarına saygı duymak yalnızca yapılacak doğru şey değil, aynı zamanda şirketteki riski azaltmanın en iyi yoludur. Araştırmalar, çalışanlar için iyi olanın işletme için de iyi olduğunu ve daha iyi iş sonuçları yarattığını göstermiştir. İşçi haklarına saygı gösterin, risklerden kurtulacak ve daha fazla başarı göreceksiniz.

 1. Genel Mali Sorumluluk Sigortası Alın

İlk çalışanınızı yanınıza aldığınızda, genel sorumluluk sigortasına yatırım yapmanın zamanı geldi. Çalışanlara hükümetler tarafından özel haklar verilir ve işçi tazminatı ve işsizlik sigortası gibi şeylerin kapsanması, küçük işletme sahipleri, özellikle de ihtiyaç duyulduğunda bu masrafları ödeyecek ekstra sermayeye sahip olmayanlar için kritik öneme sahiptir.

 1. Eğitim Araçlarını Dahil Edin

İnsan merkezli bir kültür yaratmak, risk yönetimi veya uyumla feda edilmemelidir. Doğru politikalar ve prosedürlerle uyumluluk sorunlarının azaltılmasına yardımcı olmak için doğru kaynakla ortaklık yapmak çok önemlidir. Uyum konusunda da yardımlarını almak için çalışanların uyum konularında güncel kalmasına yardımcı olan eğitim araçlarını birleştirin.

 1. Bir Avukat Tutun

Çalışanlar, haklarının ihlal edildiğini hissederlerse, küçük bir işletmeyi veya büyük bir şirketi dava etmek arasındaki farkları anlamayabilir veya bunlarla ilgilenmeyebilir. Tüm işletmeler, istihdam yasalarına uymaktan sorumludur ve uygunluğunuzdan emin değilseniz, sorumluluğu azaltmanız konusunda size tavsiyede bulunabilecek bir avukata veya İK uzmanına danışın.

About the author

ramazan

Leave a Comment